Popcorn

Popcorn je privátní akce určená pro nadšené řidiče, která se koná vždy v létě. Ročník 2018 a 2019 byl jednodenní a trasa měřila přibližně 400 kilometrů. Startovalo se brzy ráno s půlminutovými rozestupy. Trasa je vždy složená tak, aby byla co nejzajímavější jak řidičsky, tak turisticky. Nejde tady ani tak o čas, ve kterém projedete celou trasu ale hlavním cílem je získat co nejvíce bodů v kontrolních stanovištích, kde vás většinou čeká zastávka a dočasný oddych, než dojde na plnění úkolu nebo poměřování sil s ostatními třeba na závodním okruhu, motokárách nebo závodních simulátorech. Akce je završená v kempu, který je zároveň cílem. Sem posádky většinou dorazí až večer, kdy mají přichystané občerstvení a nemine je párty trvající někdy samozřejmě až do rána.

Sranda začíná samozřejmě už brzy ráno, kdy na účastnících poznáte, jestli v noci spali nebo ne a dospávají ještě na místě. Probíhá seznamování se s ostatními a vyslechnutí rozpravy, kdy účastníci poprvé dostávají papíry s průjezdnými body a nalepují startovní čísla na auta. To aby je v checkpointech poznali pořadatelské týmy. Po vylosování startovních pozic se auta začnou řadit ke startu za sebou, tak jak budou vyjíždět.

Zajímavostí je, a v tom je to krásné, že na startu vidíte pestrou škálu aut od veteránů po novější vozy od čtyřválců přes pětiválce až po V8. Účastníci akce jsou vybíráni pro svojí povahu a ne podle auta, a proto je o dobrou společnost a zábavu postaráno.

V důsledku toho, že posádky do poslední chvíle neví, kam se vlastně jede, je zajímavé sledovat spolupráci řidiče a navigátora před startem, kdy je důležité rychle reagovat a podle prvního checkpointu co nejlépe vyhodnotit trasu. Ovšem taková práce na silnici s provozem řízeným semaforem nebo objížďka dokáže zamotat hlavu kdekomu.

V roce 2018 hned ze startu auta zamířila na Polygon do Mostu. Tam každý zajel dvě tréninková kola a tři měřená. Na uzavřeném asfaltu se hezky každý vyřádil a většina jezdců si po zbytek dne šetřila pneumatiky. Nicméně vidět na dráze malé Mini a o minutu později za ním ve vracáku A8 long je docela zážitek stejně tak jako Fiat Panda versus CLK.

O rok později se prvním checkpointem stalo centrum závodních simulátorů 301.cz v Třemošné u Plzně, kde se pro změnu zapotili navigátoři, kteří si to rozdali v online závodě na pohyblivých simulátorech ve hře Live for speed.

Jako na správné motoristické akci nám nechyběly v obou letech závody na motokárách. Zavítali jsme na motokáry do Plzeňské Kart Arény a v následujícím ročníku jsme se vrátili do Mostu na autodrom. Nikoliv tedy kvůli závodění s velkými vozy ale osedlali jsme motokáry. Popravdě i některým holkám to šlo lépe, než některým nám chlapům.

Je to 400 kilometrů a letos se na Popcorn20 se chystá ještě větší porce kilometrů rozdělená do celého víkendu, takže některé stroje vyžadují po cestě nějakou tu údržbu nebo opravu. To se prostě stavá ale samozřejmě si pomáháme, takže buď to dáte dohromady a nebo si přesednete k někomu jinému.

Takže pokud bychom to chtěli nějak shrnout, tak při účasti na této akci zažijete opravdu všechno. Daní za to všechno je únava na konci, avšak minimálně zažijete super víkend ve společnosti vám podobným pacientům.

 

Pavel Chvátal

Marko Gála

Tomáš Novotný